hrvatskijezik
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
hrvatskijezik

hrvatski jezik za srednje škole
 
Početna stranicaPočetna stranica  PortailPortail  PretraľnikPretraľnik  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  Login  

 

 Antun G. Matoš-NOTTURNO

Go down 
Autor/icaPoruka
Admin
Admin
Admin


Broj postova : 483
Age : 60
Registration date : 14.07.2007

Antun G. Matoš-NOTTURNO Empty
PostajNaslov: Antun G. Matoš-NOTTURNO   Antun G. Matoš-NOTTURNO Icon_minitimeuto srp 17, 2007 11:23 am

Pitanja:

1. Tema pjesme.
2. Motivi.
3. Objasni motive, što oni dočaravaju?
4. Jezik i stil pjesme.
5. Zbog čega mi se svidjela baš ova pjesma?

Odgovori:

1. Tema ove pjesme je mir i spokoj, pjesnik nam želi dočarati spokoj koji donosi noć. Mir, tišinu, pomalo i jezu i strah. Kako noć sve više dolazi, tako zvuk sve više odlazi.
2. Motivi: noć i lavež, sitni cvrčak, miris cijeća, teške oči, mir, bat s tornja, pospan sat, blaga svijetlost, samoća, muk, huk, željeznica… Svim ovim motivima pjesnik želi dočarati atmosferu koju sobom donosi noć. “Kroz samoću, muk, Sve je tiši huk: Željeznicu guta već daljina.”
3. Navedeni motivi prikazuju noć, noćne prizore, noćni krajolik i pejzaž. Pjesnik se oslanja na sluh i vid.
4. Jezik i stil ove pjesme: Ukrštena rima je vrlo česta u Matoševoj pjesmi. Metaforama dočarava moć noći. “Željeznicu guta već daljina.” Ova pjesma je sonet.
5. Ova pjesma mi se svidjela zbog načina na koji pjesnik dočarava noćni pejzaž i noćno raspoloženje. Najviše su mi se svidjele neke metafore poput: “Željeznicu guta već daljina.”
[Vrh] Go down
https://hrvatskijezik.forumcroatian.com
 
Antun G. Matoš-NOTTURNO
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
hrvatskijezik :: 1 RAZRED :: 1 RAZRED-
Forum(o)Bir: