hrvatskijezik
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
hrvatskijezik

hrvatski jezik za srednje škole
 
Početna stranicaPočetna stranica  PortailPortail  PretraľnikPretraľnik  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  Login  

 

 Nasilje u školi problem dijete ili roditelj

Go down 
Autor/icaPoruka
Admin
Admin
Admin


Broj postova : 483
Age : 60
Registration date : 14.07.2007

Nasilje u školi problem dijete ili roditelj Empty
PostajNaslov: Nasilje u školi problem dijete ili roditelj   Nasilje u školi problem dijete ili roditelj Icon_minitimepon lis 01, 2007 11:01 pm

Bujica nasilja među školskom djecom toliko je postala jaka da treba što prije poduzeti sve da bi se, umjesto posljedica, liječili uzroci, ma gdje oni sve bili
»Ne možete zamisliti koliko je teško obuzdati dijete koje u školi terorizira drugu djecu. Još je teže uvjeriti roditelja da njegovo dijete ima problem. Katkad mi se čini da dijete i nema svoj problem nego da ga imaju njegovi roditelji«, rekao nam je ravnatelj poznate srednje škole u središtu Zagreba.
U školi se nedavno dogodio incident, koji začudo dnevne novine nisu prenijele. Učenika četvrtog razreda pred vratima škole pretukla je grupa učenika iste škole. Dječak je završio u bolnici s klasičnim ozljedama - napuklom arkadom i rebrima, u hematomima i strahu. Roditelji pretučenog traže da se krivci izbace iz škole; roditelji krivaca pojedinačno se ograđuju, tvrdeći »moje dijete ne bi muhu zgazilo«; odgovorne osobe u školi - ravnatelj, pedagog, psiholog - osjećaju se nemoćno. Svi umiješani učenici su vrlo dobri ili odlični đaci, (dosad) uzornog vladanja i bez teškoća kakve djeca znaju donositi od kuće.
Drugi primjer nasilja: »Gotovo čitavu osnovnu školu dijete mi je trpjelo verbalno i fizičko maltretiranje drugih učenika. Da se razumijemo, moja mala je malo deblja curica, ali način na koji su joj se vršnjaci rugali prelazio je sve mjere. Govorili su joj ‘debela krmačo’ i slične stvari. Povukla se i postala nesretno dijete«, kaže Milena Milčić, majka djevojke koja danas pohađa srednju školu u kojoj takvih problema nema. Tražeći godinama »lijek« kojim bi pomogla svome djetetu da se snađe u školi, majka se razočarala u ravnateljicu škole i u razrednicu. »Oni su jednostavno bili gluhi, nije ih zanimalo. Pomogla mi je tek kasnije jedna učiteljica«, kaže majka.
Treći primjer: Učenica osmog razreda osnovne škole u Velikom Trojstvu u blizini Bjelovara ostala je u šoku kad je za 14. rođendan od prijatelja iz škole dobila zapakiranu mrtvu mačku. Priča se brzo proširila školom i okolicom Bjelovara, a učenik je dobio ukor razrednog vijeća. Učenik se navodno začudio što se digla buka, jer se samo želio našaliti. Djevojčica je tri dana nakon toga izbivala s nastave, a u liječničkoj ispričnici nije naveden razlog izostanka.
Primjera iz prakse je zapravo bezbroj. Dnevne su novine sve češće u potrazi za pričom o »novom nasilju u školi«. Ono je, očito, postalo problem, što priznaju i nastavnici i službe socijalne skrbi i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa. Zbog »povećanog nasilja«, sindikati prijete prosvjedima. Doduše - mnogo su osjetljiviji kad je riječ o nasilju nad učiteljem ili profesorom.
»Proveli smo anketu među 1000 građana i pitali ih koji je glavni problem djece. Na prvo mjesto stavili su nasilje, a na drugo kvalitetu obrazovanja«, kaže predsjednica Unicefova Ureda za Hrvatsku Tanja Radočaj. U istoj anketi roditelji su odgovorili da za poboljšanje kvalitete obrazovanja ne bi dali novac, jer to očekuju od države, ali dali bi ga za sprečavanje nasilja. Radočaj kaže da su gotovo sve zemlje suočene sa sustavnim porastom nasilja među djecom, a šutnja odmaže rješavanju problema.
»Način da se počne rješavati problem je odgovornost čitave škole. Ne rješava se problem tako da se dijete uputi pedagogu. Treba nam kultura čitave škole, koja će utjecati na rješavanje problema«, smatra Radočaj.
Preuzevši norveški upitnik, Unicef je nedavno proveo anketu čiji rezultati pokazuju da je 33 posto djece u osnovnim školama bilo žrtvom nasilja u posljednjih nekoliko mjeseci. Jedanaest posto osmoškolaca izjasnilo se da su učestalo izloženi nasilju (tri puta na mjesec ili češće). Kritična dob su sedmi i osmi razred. »Slične postotke imaju i druge zemlje. U nas se pak više nasilja bilježi u sredinama u kojoj i odrasli imaju problema, poput nezaposlenosti, alkoholizma ili slično«, kaže Radočaj.
Unicefova akcija »Stop nasilju među djecom« u prvoj godini provođenja prihvaćena je u 116 škola, kojima se u drugoj godini pridružilo još 96 škola. Neke su škole napustile program smatrajući ga prezahtjevnim. Radočaj tvrdi da je program naišao na podršku brojnih građana, o čemu govori nova anketa: 92 posto građana čulo je za akciju »Stop nasilju«, a 56 posto akciji daje ocjenu 10 (na skali od 1 do 10). Prosjek ocjena je 8,56. Štovatelji grupe REM bili su ugodno iznenađeni kada su »svog« Michaela Stipea i ostatak ekipe iz REM-a vidjeli kako poziraju s plakatom »Stop nasilju«, preuzimajući sponzorstvo najprije nad zagrebačkom, a onda i splitskom osnovnom školom.
»Program ‘Stop nasilju’ je vrlo uspješan u školama gdje postoji entuzijazam. Škole su u provođenju ovoga program različite poput učenika - ima odlikaša, a ima i onih koji odustaju«, smatra Radočaj, čiji podaci govore da se nasilje smanjuje već u prvoj godini provođenja programa.
Ako se uistinu smanjuje nasilje u školama zahvaljujući Unicefovu programu pokrenutom prije više od dvije godine, ne zvuči dobro najava da je ta vodeća svjetska organizacija, koja se u svijetu zauzima za najbolju moguću zaštitu prava djece, završila svoj mandat u Hrvatskoj te se povlači. »Završavamo projekt i dajemo ga - netko ga mora dalje nastaviti provoditi«, kaže Radočaj, dodajući da je osnovana Udruga Stop nasilju među djecom, koja bi trebala nastaviti provoditi Unicefov program. Poruka koju ostavljaju je: »Svijet treba mijenjati zajedno s djecom«.
[Vrh] Go down
https://hrvatskijezik.forumcroatian.com
 
Nasilje u školi problem dijete ili roditelj
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
hrvatskijezik :: NASILJE U ŠKOLI-
Forum(o)Bir: